Krkonošská lyžařská cesta, Krkonošská magistrála

Propojením běžeckých tratí v Krkonoších vznikla sít upravovaných lyžařských stop o celkové délce 540 km. Přes celé hory vede Krkonošská lyžařská cesta, které běžkaři říkají Krkonošská magistrála.

Vzdálenost střediska od našeho ubytování: 1km / 10minut

Lyžařský běžecký ráj funguje již od roku 2000. V každé zimní sezóně je péčí prakticky všech lyžařských areálů a klubů i některých měst a obcí připraveno pro návštěvníky Krkonoš několik set kilometrů vyznačených a pravidelně (několikrát v týdnu) upravovaných lyžařských běžeckých tras, kterým se říká Krkonošská lyžařská cesta. Podle kvalifikovaného odhadu návštěvnosti se dá předpokládat, že nabídky svést se v kvalitně upravených a nádhernou přírodou vedených lyžařských stopách využívá, v zimní sezóně až kolem jednoho milionu návštěvníků Krkonoš.

Krkonošská magistrála, jak se jí běžně mezi běžkaři říká,  měří od Harachova po Žacléř skoro 90 kilometrů. Z našeho penzionu se na ni můžete napojit dvojím způsobem, prostřednictvím upravované běžecké trasy Mladé Buky - Janské Lázně - Černá hora, nebo přes krásnou spojku Mladé Buky - Svoboda nad Úpou - Rýchorská bouda.

Krkonošská lyžařská cesta začíná v Harrachově, vede podél Mumlavy ke Krakonošově snídani, kde se stačí doleva k Vosecké boudě. Pak ke křižovatce U čtyř pánů, dále na Zlaté návrší k Vrbatově boudě, kde dosahuje nejvyšší nadmořskou výšku 1400 metrů. Pokračuje po zasněžené horské silnici na Horní Mísečky, dále po modré sjezdovce nebo vyhlídkové cestě na svahu Medvědína do Špindlerova Mlýna. Přes město dovede lyžaře do lyžařského areálu Svatý Petr, odkud pokračuje přes Krásnou pláň, Klínové boudy na Rozcestí, přes Dvorskou boudu na úbočí Liščí hory, k Lesní boudě a horní stanici lyžařského vleku Zahrádky v Peci pod Sněžkou. Přes Lučiny stoupá od Kolínské boudy na Černou horu a dále vede na Velké pardubické boudy, Modré kameny a Krausovy boudy. Odtud přes Weissovy domky do Horního Maršova. Dál směřuje k Rýchorské boudě, po hraničním hřebenu a Celní cestě do Horních Albeřic, k Lysečinské boudě a přes Cestník na Pomezní boudy v Malé Úpě. Z Rýchor se dá odbočit do Žacléře.

Projekt Krkonoše – lyžařský běžecký ráj, který propojuje pravidelně upravovanými lyžařskými trasami celé Krkonoše, je plně srovnatelný i v evropském měřítku. Iniciátor projektu, Svazek měst a obcí, sdružil finanční prostředky od lyžařských areálů, obcí, kterými cesta prochází, od Správy KRNAP, z nadací a dotačních prostředků na úpravu tratí sněžnými rolbami. Ta se podle počasí provádí i několikrát týdně. V areálech a infocentrech získají lyžaři tištěný leták s mapkou a popisem jednotlivých úseků lyžařské cesty.

krkonosska_magistrala